Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
+90 543 321 91 77
Şişli/İstanbul
+90 543 321 91 77
Nişantaşı/İstanbul

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçlı deri hem erkek hem de kadınlar için oldukça önemlidir. Ancak saçlar dökülürken kadınlar ve erkekler için aynı şekilde seyir göstermez. Saç dökülmesi kadınlarda daha fazla yıkıcı etki bırakır. Çünkü saç, güzellik açısından kadınların göz bebeği, olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla saçları dökülen bir kadın saç ekimi işlemlerini detaylı bir şekilde araştırır ve maddi imkanları dahilinde eski saçlarına kavuşmayı arzular. Eskiden saç ekimi erkeklere özgü bir işlem olarak görülmekteydi ve kadınlar prosedürlerden biraz çekiniyordu. Her ne kadar erkekler saç ekimini çoğunlukla yaptırsa da kadınlar da FUE tekniği ile eski saçlarına kavuşmayı hayal ediyor. Bütün işlemler bittikten sonra erkek ve kadın fark etmeksizin tüm hastalar kalıcı ve etkileyici sonuçlar karşısında büyüleniyor.

Kadınlarda saç ekimi işlemleri erkeklerinkine çok benzerdir. Donör bölgeden saçların alınması ve sonrasında implant yapılacak bölgeye ekilmesi işlemleri sırayla aynı şekilde devam eder. FUE ve FUT teknikleri yine kadınlar da kullanılmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı kararı ise kadının etkilendiği saç dökülmesinin çeşidine göre değişmektedir. Kadınlar sadece saç değil kaş ve kirpik gibi yüz kıllarında da pek çok restorasyon işlemi yaptırmaktadır. Kadınlarda genel olarak görülen saç dökülme türleri aşağıdaki gibidir;

  • Erkek tipi kellik
  • Yaygın (diffüz) saç dökülmesi
  • Lokalize (belli alanlarda) saç dökülmesi

Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesi ile Saç Ekimi Arasındaki Fark

Erkeklerin saç dökülmesi genel itibariyle kadınlardan farklıdır. Kadınlarda saçlar en dipten belirgin olarak incelir ve kafa derisinin yakın alanlarına yayılır. Kadınlarda saç ekimi işlemlerine başlamadan önce donör bölgeye bakıldığında belli bir kalıcılıktan söz edilemez. Ancak erkeklerde durum böyle değildir. Ne olursa olsun her zaman saç köklerinin alınacağı donör bir alan vardır.  Bu durum sonuç itibariyle kadınlarda saç ekim işlemini daha kompleks hale getirir. Çünkü çok az miktarda saç yenilenmesi olabilir. Vücut kılından saç ekimi erkeklerde mümkünken kadınlarda imkansızdır. Kadınların baş bölgesinde ön taraflar erkeklere nazaran daha az dökülür. Dolayısıyla alın saç çizgisi kadın hastalarda çoğunlukla korunur.

Kadınlarda Saç Ekimi İşlemlerinin Sırası Nasıldır?

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok türü bulunduğu için tüm saç ekimi işlemlerinde her aşamaya büyük özen gösterilmelidir. Prosedür genel olarak aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

1. Saç köklerinin toplanması

Kadınlarda saç köklerinin alınacağı donör bölge ve kılların ekileceği greft alanlar yüksek oranda korunmalıdır. Normalde bir kadında saç ekiminden önce baş derisi tıraş edilmez. Greftler iyi bir şekilde korunur ve kıl kökü israfını önlemek için bu greftlerden maksimum düzeyde kullanılır.

2. Greftlerin ekilmesi

Greflerin ekilmesinde esas amaç doğal ve estetik bir görünüm elde etmektir. Bunu sağlamak için de mevcut saçın yönü doğru açı ile gözlenmeli ve daha sonra ekim yapılması gereken alana küçük kesiler yapılarak greftler buraya ekilmelidir.

3. İşlemden sonra

Kadınlarda saç ekimi ameliyatından sonra hekim hastaya birtakım talimatlar verir. İşlem sonrası meydana gelebilecek komplikasyonlar hastaya anlatılır ve ekilen saçların yaklaşık 3 hafta sonra yeniden döküleceği söylenir. Hasta burada endişeye kapılmamalıdır. Çünkü 4 ay sonra greft yapılan bölgeden yeni saçlar çıkacaktır. Daha sonrasında ise bir seneden daha kısa sürede kadın hastanın saçları eski dolgunluğuna kavuşacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi İşlemlerinin Avantajları

Saçlarını kısmi olarak lokalize bir alanda kaybeden kadınlar saç ekimi işlemi ile bu sorunlarına kalıcı bir çözüm sağlamış olurlar. Profesyonel bir şekilde çalışan cerrahın dokunuşlarıyla sonuçlar yüz güldürücü, doğal ve güzel olmaktadır. Saç ekim işleminden sonra saçın hacmini ve gücünü artırmak için birtakım tedaviler devam edebilir. Sonuç olarak saçları dökülen kadın saç ekimiyle güzelliğini geri kazanacak ve kendine olan güveni artacaktır.

Saç Ekimine Hangi Kadınlar İyi Adaydır?

Uzmanlara göre saç dökülmesi yaşayan kadınların çok küçük bir oranı saç ekimi ameliyatı için doğru adaydır. Bu dertten muzdarip olan hastaların yaklaşık %2 ila %5’i saç ekim ameliyatlarından son derece fayda sağlayabilecektir. Bu prosedür için en iyi adaylar aşağıdaki gibidir;

  • Mekanik ya da hormonal olmayan alopesi (kellik) nedeniyle saç dökülmesi problemi yaşayan kadınlar
  • Daha önceden çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve burada yer alan kesiler nedeniyle saç dökülmesinden endişe duyan kadınlar
  • Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadın hastalar (Bu maddeye saç çizgisinin geriye doğru çekilmesi, tepede saçların dökülmesi ve androgenetik alopesiden etkilenmeyen donör alanlar da dahildir.)
  • Fiziksel ya da kimyasal baş bölgesi yanıkları, kaza ya da travma nedeniyle saç dökülmesi şikayeti olan kadınlar
  • Traksiyon alopesisine benzeyen bir durum olan alopesi marginalisli kadınlar

Kadınlarda Saç Ekiminden Doğabilecek Komplikasyonlar

Saç ekiminin morbidite ve mortalite oranı diğer cerrahi işlemlere nazaran oldukça düşüktür. İşlemden doğabilecek olası komplikasyonlar erkeklerdekine benzerdir. Kadınların güzelliklerine olan düşkünlüklerinden dolayı saç ekiminden beklentileri de bir hayli yüksektir. Doğal olarak memnuniyetsizlik yüzdesi erkeklere kıyasla daha fazladır. Daha önceki başlıklarımızda değindiğimiz gibi uygun hasta seçimi kadınların yaşadığı saç dökülmesi tipine göre belirlenirse tatmin oranı artacaktır.

Kadın ve erkeklerde saç ekim işlemlerinin arasındaki en önemli fark; in situ çevreleyen saçların operasyon sonrasında telojen olma ihtimalidir. Tip 1 ve 2 saç dökülmesinde meydana geldiği gibi saçlarında genel incelme yaşayan kadınlar bu fenomene daha fazla eğilimlidir. Genellikle telojen ekim işleminden 2 ve 4 hafta sonra başlar ve sıklıkla 2 ila 3 ay kadar devam eder. Bu esnada dökülebilen saçlar kademeli bir şekilde yeniden uzayacaktır. Telojen geçicidir ancak saçları eskiden de seyrek olan hastalar için epey sıkıntılı bir süreç olabilir.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.